Kategoria

Bartek


gru 28 2015 Programowanie swojej pamięci
Komentarze (1)
Bartek 

 Wielokrotne czytanie nie jest zbyt pomocne przy programowaniu pamięci. Najlepsze metody to: czytanie wraz z ponownym czytaniem dla zrozumienia; osiągnięcie zamiaru zapamiętania; przypominanie lub przypominanie materiału na głos; techniki pamięciowe

 
Przypominanie
 
To jedna z najskuteczniejszych metod programowania pamięci, ponieważ może być stosowana do każdego typu materiału i jej bezpośrednim i jedynym celem jest właśnie zapamiętanie. Opiera się na próbie przypomnienia i odtworzenia materiału bez zaglądania do materiału podczas wykonywania tej czynności. Notatki robocze mogą służyć jako przewodnik podczas przypominania. Można rozpocząć przeglądanie swoich notatek dotyczących każdej lekcji, każdego rozdziału i próbować przypomnieć znaczenie każdego elementu sporządzonego zarysu i zidentyfikować istotne fakty, które odnoszą się do niego.
 
Techniki pamięciowe (mnemotechniki)
 
Techniki pamięciowe, są najbardziej przydatne wówczas, gdy materiał do zapamiętania składa się przeważnie z odizolowanych faktów, listy konkretnych faktów czy idei, które nie mają oczywistej logicznej kolejności lub powiązań. Chociaż mnemotechniki nie zastąpią przypominania i metod opisanych wcześniej, uczeń może zetknąć się z przedmiotem czy specyficznym rodzajem materiału, gdzie zastosowanie tej metody jest zarówno pomocne, jak i odpowiednie.
 
Skojarzenia związane z jednym słowem. Załóżmy, że jakieś pojęcie opiera się naszej pamięci. Czasami można znaleźć jakieś pojedyncze skojarzenie, które pomoże na zawsze utrwalić ten fakt w pamięci.
 
Zdania i historyjki. Aby przypomnieć sobie jakieś fakty, wykorzystać można nie tylko pojedyncze słowa czy krótkie zwroty. Można posłużyć się historyjkami, które pomogą zapamiętać potrzebne dane
izgr1   
gru 13 2015 W przyswajaniu nowej wiedzy pomaga mi
Komentarze (0)
Bartek 

 Przygotowując się do nauki starajmy się zadbać o:

· dobre oświetlenie – w szkole raczej nie ma się na to wpływu, w domu powinniśmy zaopatrzyć się w mobilną lampkę z regulowanym kątem padania światła.
· odpowiednią temperaturę – czyli tak dobraną żeby nie zwracała na siebie uwagi.
· usunięcie rozpraszających przedmiotów – np. rzucające się w oczy plakaty itp.
· wyłączenie radia, TV, telefonu – TV musi być bezwzględnie wyłączony, muzyka co najwyżej spokojna, relaksująca ustawiona odpowiednio cicho, w telefonie najlepiej wyłączyć sygnał dźwiękowy.
· pracę przy biurku – zbyt wygodny fotel lub łóżko rozleniwia.
Poza tym należy odpowiednio rozplanować czas nauki – odpowiednio dla organizmu dobrać porę dnia i właściwie dostosować przerwy.
Oczywiście jest to tylko i wyłącznie moje spostrzeżenie. Każdy z nas jest inny i każdy musi określić na sam początek, co mu pomoże a co może zaszkodzić w nauce.
izgr1   
gru 02 2015 Mapa Myśli
Komentarze (0)
Bartek 

Dzień,tydzień czy miesiąc planujemy według obranego schematu na środku symbol dnia,miesiąca czy tygodnia.Następnie dokooła niego zadania,które musimy zrealizować.Kolejne odgałezienia to czas realizacji,priorytety oraz cele.

Bartek