Archiwum - listopada 2015

LIS

30

linkologia.pl spis.pl
 
Dawid

Witam,

Dzisiaj chciałbym skupić się na OLS dla osób zabieganych, biorąc pod uwagę fakt, że ja również nie jestem w stanie poświęcać zbyt wielkiego nakładu czasu na "treningi”, w które trzeba inwestować więcej jak 30 minut tak, więc skupiłem się na bardzo szybkiej metodzie, która zajmuje raptem 5 sekund, którą opisuję poniżej:

 Należy opuścić ramiona, zrobić jedne głęboki wdech przez usta z pełną na nim koncentracją i uśmiechnij się, haha tylko tyle wypróbujcie sami w tym momencie.

Jeśli masz możliwość powtórz to kilkukrotnie, poprzez koncentrację na wdechu można mieć chwilę zapomnienia w uśmiech beż analizy bodźców zewnętrznych automatycznie wywołuje efekt placebo lepszego samopoczucia.

Ci natomiast, którzy są w stanie poświęcić więcej czasu, proponuje posiedzieć w pozycji zwanej „szczęśliwy dorożkarz” a opis znajdziecie poniżej:

Usiądź wygodnie na krześle, najlepiej w połowie jego głębokości, kolana rozstaw na szerokość barków, stopy trzymaj płasko na podłodze zachowując kąty proste w punktach udo-łydka, oprzyj przedramiona na udach, w taki sposób, aby dłonie swobodnie zwisały między kolanami, lub jeśli prze przed sobą jakiś stolik możesz oprzeć je na jego blacie, brodę skieruj w stronę piersi, tak, aby można było odczuć napięcie w tylnej części szyi następnie rozluźnij ramiona opuszczając je. Teraz weź głęboki wdech, pochyl się do przodu i unieś brodę do góry i w tył pozwalając plecom zgiąć się trochę otworzyć klatkę piersiową. Po czym UŚMIECH-nij się lekko i zrób wydech, zaokrąglając z powrotem plecy i wracając do pozycji wyjściowej.

Osobiście „dorożkarza” miałem okazję stosować dwa razy, w moim przypadku odczułem spadek „ciśnienia” przez co mogłem się lepiej odprężyć.

 

A ty!

W jaki sposób się odprężasz?

 

 

Dawid

izgr1   tagi:

LIS

27

linkologia.pl spis.pl
 
Paweł

Ważne jest aby dodawać do mapy myśli każdy pomysł jaki tylko przyjdzie nam do głowy.

Nigdy niczego nie skreślamy i nie zamazujemy.

Potem będzie można wszystko przeanalizować ,porównać i na końcu wybrać najlepszą opcję.

Rysunki na mapie myśli mają tylko wspomagać zapamiętywanie za pomocą symboli,

gdyż większość z nas jest wzrokowcami jednak nie mogą zdominowac

merytorycznej treści mapy.                                                                                              Paweł

izgr1   tagi:

LIS

26

linkologia.pl spis.pl
 
Paweł

 Mapy myśli są znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy mają problem z zapamiętywaniem, lub w krótkim czasie muszą przyswoić dużą partię materiału. Jak uczyć się przy ich pomocy? Mapy myśli mogą być przygotowane na kartce lub brystolu dowolnej wielkości, jednak im większą powierzchnię do pracy wybierzemy, tym więcej pomieści ona informacji. Warto też pomyśleć, gdzie będziemy uczyć się z map – dużej kartki A3 nie rozłożymy w autobusie w drodze na lekcje, natomiast w domu sprawdzi się znakomicie. Mapy myśli mogą dotyczyć dowolnego działu z każdej niemal dziedziny – mogą dotyczyć okresów literackich, lektur, słówek obcych języków, procesów biologicznych, charakteryzacji reakcji chemicznych lub chronologii wydarzeń historycznych. Na samym środku takiej mapy umieszczamy temat – ważne, żeby rzucał się on w oczy i był wyrazisty. Od tematu odchodzić będą jego poszczególne zagadnienia. Wykonując mapy, najlepiej korzystać z wielu kolorów, używać różnej wielkości liter oraz pisać w różnych stylach. Jeżeli użyjemy wyobraźni, mapy będą unikatowe, więc łatwiej je zapamiętamy. Dobrze przygotowana mapa posłuży nam przez długi czas. Dobrze jest powtarzać ją sobie początkowo raz w tygodniu, a później raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Możemy dodawać do niej informacje i wykorzystywać jej w celu powtórki przez kartkówkami lub egzaminem.

 Paweł

izgr1   tagi: mapa

LIS

24

linkologia.pl spis.pl
 
Marek

Zaczynamy w klasyczny sposób od przygotowania czystej kartki formatu minimum A4, a maximum A3 oraz więcej niż trzech różnokolorowych pisaków.

W centralnej części mapy umieszczamy kolorowy rysunek.  Od niego powinny odchodzić grube linie z najważniejszymi slowami kluczowymi w postaci wyrazów lub obrazów. 

Powyższy zabieg ma wywołać u tworzącego efekt syntezji. Czyli stan lub zdolność, w której doświadczenia jednego zmysłu (np. wzroku) wywołują również doświadczenia charakterystyczne dla innych zmysłów, na przykład odbieranie niskich dźwięków wywołuje wrażenie miękkości, barwa niebieska odczuwana jest jako chłodna, obraz litery lub cyfry budzi skojarzenia kolorystyczne itp.  U osób doświadczających synestezji mogą występować dodatkowe połączenia w mózgu, które łączą obszary normalnie ze sobą nie połączone lub  liczba połączeń jest taka sama, a mieszanie się odbieranych doświadczeń wynika z tego, iż zachwiana jest równowaga pomiędzy hamowaniem i wyciszaniem docierających impulsów w mózgu.

W pożądku. W środku umieszczamy temat. Ale jako początkujący musimy chyba "na brudno" rozplanować całą mapę.

Narazie to tyle.

Marek

izgr1   tagi: tworzenie

LIS

24

linkologia.pl spis.pl
 
Dawid

Czas na pierwszą propozycję ! MAPA MYŚLI!
Zaczynamy od krótkiego teoretycznego wstępu.
Notatki mogą być bardziej efektywne, jeśli sprawimy by miały bardziej przejrzystą
strukturę.
Standardowe notatki mają dużo szczegółowych informacji, lecz tracimy w nich ogólne pojęcie o danym temacie.

 

W jaki sposób tworzy się mapę myśli?


1) Na środku kartki umieść główny pomysł/temat czego dotyczy mapa myśli
2) Od centralnego rysunku/tematu tworzysz odgałęzienia – im dalej od centrum
tym bardziej szczegółowe
3) Słowa pisz drukowanymi literami dzięki czemu będą bardziej czytelne
4) Każde słowo powinno znajdować się na linii, każde na osobnej
5) Używaj różnych kolorów. Inny kolor do oddzielnego tematu stymuluje prawą półkulę
mózgu i ułatwia czytelność

Tak wiem, na pierwszy rzut oka wydaję się to bardzo trudne i sam tekst raczej nie zachęca do tej metody dlatego zamieszczam właśnie taką mapę myśli dzięki której dowiecie się czym tak naprawdę jest !

Przykładowa mapa myśli

(Kilka dodatkowych materiałów odnośnie stymulacji i poprawy sprawności umysłowej znalazłem w książce Marka Szurawskiego które opiszę w niedalekiej przyszłości.)

 

Dawid

izgr1   tagi:

Strona główna


Kalendarz

pn wt sr cz pt so nd
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456